Quantcast
Channel: Jedna od nas | Aska
Viewing all articles
Browse latest Browse all 329

Marija je dobila sina pomoću surogat majke: U Srbiji taj proces nije dozvoljen, a evo kakvi su zakoni širom sveta

$
0
0

Naša jedina evrovizijska pobednica na društvenim mrežama je podelila fotografiju na kojoj se vidi bebina ručica, čime je sa svetom podelila da je postala mama.

– Ljubav je došla. Nebo je osvetlila najlepša zvezda mog života. Rodio se Mario. Neka te, sine, život vodi stazama svojim najlepšim, a ja te svojom ljubavlju čuvam od tuge i od ljudi. Hvala svima što šalju ljubav i neka tiho i toplo bude sve ono što dolazi od vas ka njemu. Volim vas sve, M&M – napisala je ona.

Marija Šerifović
Foto: Dragan Mujan

Marija je u ispovesti za „Blic“ opisala kako je tekao proces dobijana bebe uz pomoć surogat majke. Posle nekoliko bezuspešnih vantelesnih oplodnji, pevačica je odlučila da postane mama uz pomoć surogata.

– Velika želja da imam dete me je vodila kroz taj vrlo kompleksan i zahtevan proces. Iako sam u više navrata pokušavala sama da iznesem trudnoću, zbog poteškoća kroz koje sam prolazila, nisam to uspela. Tako da se surogat pokazao kao, zapravo, jedina opcija za mene – kazala je ona, a potom objasnila:

– Pre dve godine sam prolazila kroz postupak vađenja mojih jajnih ćelija i zatim kreiranje embriona. Nakon svih tih genetskih ispitivanja, saznala da imam tri zdrava embriona. Tako se rodio Mario.

Marija je bila prisutna i na samom porođaju:

– Da, sve vreme sam bila prisutna. Od odlaska u bolnicu pa do samog porođaja. I ne samo tokom porođaja. Moji česti odlasci u Ameriku su upravo bili time motivisani. Poslednjih mesec dana smo sve vreme bili zajedno. Želela sam da prođemo zajedno svaki korak, svaki sekund tog čina – ispričala je pevačica za Blic.

Foto: Pexels

ŠTA JE SUROGAT MAJČINSTVO?

Surogat majčinstvo, poznato i kao gestacijska surogacija, je proces u kojem žena (surogat majka) nosi i rađa dete umesto bioloških roditelja. Postoje dva glavna tipa surogat majčinstva: tradicionalno surogatstvo i gestacijsko surogatstvo.

Tradicionalno surogatstvo: U ovom slučaju, surogat majka donosi jajašce (jednu od svojih jajnih ćelija) koja se oplodi spermom biološkog oca ili donora sperme. Ona nosi i rađa dete, a nakon rođenja predaje ga biološkim roditeljima.

Gestacijsko surogatstvo: Ovde se koristi jajna ćelija biološke majke ili donatorke jajnih ćelija, koja se oplodi spermom biološkog oca ili donora sperme. Zatim se oplođeno jajašce smešta u matericu surogat majke, koja nosi dete tokom trudnoće i porađa ga. Surogat majka nema biološku vezu sa detetom, jer nije donirala jajašce.

Surogatstvo se često koristi kada biološki roditelji ne mogu nositi trudnoću iz različitih razloga, kao što su problemi sa plodnošću, zdravstveni problemi ili druge okolnosti. Ovaj proces može biti složen pravno i emotivno, a zakoni koji regulišu surogatstvo značajno variraju širom sveta, često dovodeći do različitih pravila i ograničenja.

ZAKONI O SUROGAT MAJČINSTVU

U Srbiji je surogatstvo ilegalno. Zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji iz 2017. godine ne dozvoljava surogatstvo. Prema ovom zakonu, zabranjeno je koristiti surogat majke ili reproduktivne agencije za sprovođenje surogatstva.

Pravila i zakoni o surogat majčinstvu značajno variraju širom sveta.

Dozvoljeno u određenim oblicima:

SAD: U nekim saveznim državama, surogatstvo je legalno, ali pravila se razlikuju od države do države.

Kanada: Pravila variraju po provincijama, ali u nekima surogatstvo uz određene uslove može biti dozvoljeno.

Dozvoljeno sa ograničenjima:

Velika Britanija: Surogatstvo je dozvoljeno, ali su strogo regulisane naknade za surogat majke i oglašavanje za potragu za surogat majkama.

Australija: Pravila se razlikuju po saveznim državama. Neki delovi Australije dozvoljavaju surogatstvo uz razne uslove.

Zabranjeno ili ograničeno

Francuska: Surogatstvo je zabranjeno i smatra se krivičnim delom.

Nemačka: Surogatstvo je ilegalno i podleže kažnjavanju.

Italija: Surogatstvo je zabranjeno.

Ostale zemlje:

Indija: Bila je poznata destinacija za surogatstvo, ali su usvojeni zakoni koji regulišu ovu praksu.

Ukrajina: Postala je popularna destinacija za surogatstvo, a regulisana je zakonima koji omogućavaju surogatstvo za strane državljane.

KONTROVERZE

Iako su žensko telo samo stvar žene koja donosi odluku da li će se opredeliti da bude surogat majka, surogatstvo izaziva kontroverze iz različitih razloga, a ove kontroverze mogu varirati u zavisnosti od društvenih, etičkih, pravnih i kulturnih faktora.

Etička pitanja i dostojanstvo žene

Postavlja se pitanje da li surogatstvo može dovesti do iskorišćavanja žena, posebno surogat majki, čiji se reproduktivni kapacitet koristi u komercijalne svrhe. Postoji zabrinutost da surogatstvo može dovesti do eksploatacije žena, posebno ako surogat majke dolaze iz ekonomski ugroženih grupa.

Odnos između bioloških roditelja i surogat majke

Pitanje vezano za emocionalne i biološke veze između bioloških roditelja, surogat majke i deteta može biti složeno. Odnos između ovih strana može biti izazovan, a pitanje prava i odgovornosti često je predmet rasprave.

Komercijalizacija i trgovina ljudskim telima

Postoji zabrinutost da surogatstvo može dovesti do komercijalizacije reproduktivnih procesa i trgovine ljudskim telima, posebno u situacijama gde postoji plaćanje surogat majkama. Ovo može podsticati etičke dileme i izazove.

Prava deteta

U situacijama gde surogatstvo uključuje donaciju jajnih ćelija i sperme, dete može imati biološke roditelje koji nisu i pravni roditelji. Ovo može stvoriti pravne i emocionalne nejasnoće oko prava deteta i identiteta.

Verski i kulturni faktori

Verske i kulturne vrednosti mogu igrati značajnu ulogu u stavovima prema surogatstvu. Neki ljudi ili zajednice mogu smatrati da surogatstvo nije u skladu sa njihovim moralnim ili verskim uverenjima.

PROČITAJTE JOŠ:

„Surogat majka će mi roditi dete“: Pevač Aleksa Jelić o prinovi
Paris Hilton objavila da je dobila i drugo dete preko surogat majke: „London je stigla!“
Kristina koja je rođena bez materice odlučila se za surogat majčinstvo, a za to joj treba naša pomoć!
The post Marija je dobila sina pomoću surogat majke: U Srbiji taj proces nije dozvoljen, a evo kakvi su zakoni širom sveta first appeared on Aska.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 329