Njen san o doktorskoj uniformi kreće od srednje škole, kada je upisala smer za medicinu. Tokom celog školovanja znala je da ne želi u budućnosti da bude medicinska sestra, pa se raspitivala i tragala kako bi mogla da nastavi studije. Potiče iz romske porodice i izgledi za dalje školovanje nisu bili dobri.
Ipak, ko ima želju i motiv, lakše dolazi do cilja. Tako je i ona saznala za Predstavništvo Fonda za obrazovanje Roma još u školskoj klupi i pokušala da i ona bude deo programa.

Ivana Ramić
– Zahvaljujući ovom Fondu uspela sam da završim medicinski fakultet. Dobila sam njihovu stipendiju svih šest godina, koliko sam i studirala. Diplomu sam dobila u julu ove godine i već od oktobra sam počela da stažiram u Domu zdravlja u Nišu. Ostaje mi da položim državni ispit, pa da idem na dalja usavršavanja – ponosno ističe Ivana.
Predstavništvo Fonda za obrazovanje Roma će uz podršku programa Nemačke finansijske saradnje, koji implementira Nemačka razvojna banka KfW, u ime Vlade Republike Nemačke – Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj, u narednom periodu pružiti mentorsku podršku, kao i podršku u obrazovanju i zapošljavanju za više od 500 mladih romske nacionalnosti.
U protekle tri godine ovakav vid podrške, kako u obrazovanju tako i u zapošljavanju, dobilo je više od 2.500 mladih Roma i Romkinja iz gotovo 150 opština u Srbiji. Podrška koju dobijaju, suštinski doprinosi njihovom uključivanju u društvo i značajno menja njihove živote.

Sanela Bahtijarević
– Aktivnosti projekta su podeljene u tri komponente. U okviru prve komponente pružamo mentorsku podršku srednjoškolcima romske nacionalnosti, u okviru druge podršku pri zapošljavanju, dok je treća komponenta posvećena obrazovnoj reintegraciji Roma povratnika. Aktivnosti koje će biti sprovedene u narednom periodu se odnose na sve tri komponente, pri čemu će 200 profesora srednjih škola biti obučeno za mentorski rad i biće organizovane kampanje za upis u srednje škole za učenike i učenice osmog razreda osnovnih škola. Grant program posvećen obrazovnoj reintegraciji mladih povratnika i povratnica romske nacionalnosti u pet opština Republike Srbije takođe se nastavlja tokom druge faze projekta – kaže Sanela Bahtijarević, saradnica za program readmisije u Predstavništvu Fonda za obrazovanje Roma u Srbiji.
Među onima koju su „spas za bolje sutra“ našli u ovom Fondu je i Dragoljub Barčić (25) iz Niša, koji je nekoliko godina živeo u Nemačkoj, ali se vratio u svoj rodni grad, a posao mu je bio nepohodan.

Dragoljub Barčić
– Čuo sam da se dosta mladih iz komšiluka zaposlilo uz pomoć Fonda za obrazovanje Roma. Otišao sam na jednu njihovu radionicu na kojoj su nas pripremali za razgovor za posao. Na toj radionici sam napisao svoj prvi CV. Razgovor za posao je bio uspešan, jer su me iz kompanije ubrzo i pozvali. Potpisao sam ugovor o radu i sada već samostalno obavljam sva zaduženja. Prezadovoljan sam ovim poslom, a najbitnije od svega je što mi je mirna glava, jer ne moram da lutam po inostranstvu, već sam tu, u svom gradu – rekao je Barčić.
Nakon završenog Pravnog fakulteta u Nišu Mariji Banović Bogosavljević (26) iz Kruševca bilo je neophodno da stažira u advokatskoj kancelariji zbog polaganja pravosudnog ispita. Za Fond za obrazovanje Roma saznala je u nevladinoj organizaciji „Romani cikna“ u Kruševcu, u kojoj je bila aktivna tokom studiranja.

Marija Banović Bogosavljević
– Imajući u vidu moje obrazovanje i dosadašnje iskustvo, u Predstavništvu fonda za obrazovanje Roma su me savetovali pri odlučivanju na koji način mogu najbolje da unapredim sebe i omogućili mi plaćeno stažiranje u advokatskoj kancelariji, ali i pripremnu nastavu za polaganje pravosudnog ispita. Dosadašnjim iskustvom koje sam stekla kao stažistkinja sam veoma zadovoljna, a takođe i mentorkom od koje mogu mnogo da naučim. Nadam se da ću u narednom periodu nastaviti da napredujem i biti u mogućnosti da kroz besplatno pravno savetovanje izađem u susret ljudima iz romske zajednice, kao što sam i do sada – kaže Marija.